Riders classification

Updated till stage: Biella - Canale Monday, 10 May

1. GANNA Filippo (INEOS Grenadiers) ( 27 )
2. MERLIER Tim (Alpecin-Fenix) ( 21 )
3. VIVIANI Elia (Cofidis Solutions Crédits) ( 20 )
4. SAGAN Peter ( BORA - hansgrohe) ( 18 )
5. VAN DER HOORN Taco (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 15 )
5. CIMOLAI Davide (Israel Start-Up Nation) ( 15 )
6. AFFINI Edoardo (Team Jumbo-Visma) ( 13 )
6. NIZZOLO Giacomo (Team Qhubeka ASSOS) ( 13 )
7. FOSS Tobias (Team Jumbo-Visma) ( 11 )
8. ALMEIDA João (Deceuninck - Quick Step) ( 9 )
8. GROENEWEGEN Dylan (Team Jumbo-Visma) ( 9 )
9. CAVAGNA Rémi (Deceuninck - Quick Step) ( 7 )
9. BEVIN Patrick (Israel Start-Up Nation) ( 7 )
10. ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa) ( 6 )
11. VERMEERSCH Gianni (Alpecin-Fenix) ( 5 )
11. VAN EMDEN Jos (Team Jumbo-Visma) ( 5 )
11. MOSCHETTI Matteo (Trek - Segafredo) ( 5 )
12. FIORELLI Filippo (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 4 )
12. EVENEPOEL Remco (Deceuninck - Quick Step) ( 4 )
12. GAVIRIA Fernando ( UAE-Team Emirates) ( 4 )
13. NAESEN Lawrence (AG2R Citroën Team) ( 3 )
13. BETTIOL Alberto (EF Education - Nippo) ( 3 )
13. WALSCHEID Max (Team Qhubeka ASSOS) ( 3 )
14. BRÄNDLE Matthias (Israel Start-Up Nation) ( 2 )
14. OLDANI Stefano (Lotto Soudal) ( 2 )
15. MOSCON Gianni (INEOS Grenadiers) ( 1 )
15. EWAN Caleb (Lotto Soudal) ( 1 )
15. MOSCA Jacopo (Trek - Segafredo) ( 1 )
16. BERNAL Egan (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. CASTROVIEJO Jonathan (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. MARTÍNEZ Daniel Felipe (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. PUCCIO Salvatore (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. SIVAKOV Pavel (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. NARVÁEZ Jhonatan (INEOS Grenadiers) ( 0 )
16. GALLOPIN Tony (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. BIDARD François (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. BOUCHARD Geoffrey (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. CHAMPOUSSIN Clément (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. GOUGEARD Alexis (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. VENDRAME Andrea (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. WARBASSE Larry (AG2R Citroën Team) ( 0 )
16. DE BONDT Dries (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. JANSSENS Jimmy (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. KRIEGER Alexander (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. LEYSEN Senne (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. RIESEBEEK Oscar (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. VERVAEKE Louis (Alpecin-Fenix) ( 0 )
16. CEPEDA Jefferson Alexander (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. PELLAUD Simon (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. PONOMAR Andrii (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. RAVANELLI Simone (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. SEPÚLVEDA Eduardo (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. TAGLIANI Filippo (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. TESFATSION Natnael (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. VENCHIARUTTI Nicola (Androni Giocattoli - Sidermec) ( 0 )
16. VLASOV Aleksandr (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. BATTISTELLA Samuele (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. FELLINE Fabio (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. IZAGIRRE Gorka (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. PRONSKIY Vadim (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. SÁNCHEZ Luis León (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. SOBRERO Matteo (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. TEJADA Harold (Astana - Premier Tech) ( 0 )
16. LANDA Mikel (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. ARASHIRO Yukiya (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. BILBAO Pello (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. CARUSO Damiano (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. MÄDER Gino (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. MOHORIČ Matej (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. TRATNIK Jan (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. VALLS Rafael (Bahrain - Victorious) ( 0 )
16. VISCONTI Giovanni (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. BATTAGLIN Enrico (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. CARBONI Giovanni (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. GABBURO Davide (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. MARENGO Umberto (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. TONELLI Alessandro (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. ZOCCARATO Samuele (Bardiani-CSF-Faizanè) ( 0 )
16. ALEOTTI Giovanni ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. BENEDETTI Cesare ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. BODNAR Maciej ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. BUCHMANN Emanuel ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. FABBRO Matteo ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. GROßSCHARTNER Felix ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. OSS Daniel ( BORA - hansgrohe) ( 0 )
16. BERHANE Natnael (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. CONSONNI Simone (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. EDET Nicolas (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. LAFAY Victor (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. ROCHAS Rémy (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. SABATINI Fabio (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. VIVIANI Attilio (Cofidis Solutions Crédits) ( 0 )
16. HONORÉ Mikkel Frølich (Deceuninck - Quick Step) ( 0 )
16. KEISSE Iljo (Deceuninck - Quick Step) ( 0 )
16. KNOX James (Deceuninck - Quick Step) ( 0 )
16. MASNADA Fausto (Deceuninck - Quick Step) ( 0 )
16. SERRY Pieter (Deceuninck - Quick Step) ( 0 )
16. CARTHY Hugh (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. BARTA Will (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. CAICEDO Jonathan Klever (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. CARR Simon (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. GUERREIRO Ruben (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. KEUKELEIRE Jens (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. VAN GARDEREN Tejay (EF Education - Nippo) ( 0 )
16. RIVI Samuele (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. DINA Márton (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. CHRISTIAN Mark (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. BELLETTI Manuel (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. FORTUNATO Lorenzo (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. GAVAZZI Francesco (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. RAVASI Edward (EOLO-Kometa) ( 0 )
16. SEIGLE Romain (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. MOLARD Rudy (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. BADILATTI Matteo (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. DUCHESNE Antoine (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. GUGLIELMI Simon (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. REICHENBACH Sébastien (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. VALTER Attila (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. VAN DEN BERG Lars (Groupama - FDJ) ( 0 )
16. HIRT Jan (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. HERMANS Quinten (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. KREDER Wesley (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. MINALI Riccardo (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. PASQUALON Andrea (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. PETILLI Simone (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. TAARAMÄE Rein (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) ( 0 )
16. MARTIN Dan (Israel Start-Up Nation) ( 0 )
16. DE MARCHI Alessandro (Israel Start-Up Nation) ( 0 )
16. DOWSETT Alex (Israel Start-Up Nation) ( 0 )
16. NEILANDS Krists (Israel Start-Up Nation) ( 0 )
16. NIV Guy (Israel Start-Up Nation) ( 0 )
16. BENNETT George (Team Jumbo-Visma) ( 0 )
16. BOUWMAN Koen (Team Jumbo-Visma) ( 0 )
16. DEKKER David (Team Jumbo-Visma) ( 0 )
16. MARTENS Paul (Team Jumbo-Visma) ( 0 )
16. DE BUYST Jasper (Lotto Soudal) ( 0 )
16. DE GENDT Thomas (Lotto Soudal) ( 0 )
16. GOOSSENS Kobe (Lotto Soudal) ( 0 )
16. KLUGE Roger (Lotto Soudal) ( 0 )
16. MARCZYŃSKI Tomasz (Lotto Soudal) ( 0 )
16. VANHOUCKE Harm (Lotto Soudal) ( 0 )
16. SOLER Marc (Movistar Team) ( 0 )
16. CATALDO Dario (Movistar Team) ( 0 )
16. JORGENSON Matteo (Movistar Team) ( 0 )
16. OLIVEIRA Nelson (Movistar Team) ( 0 )
16. PEDRERO Antonio (Movistar Team) ( 0 )
16. RUBIO Einer Augusto (Movistar Team) ( 0 )
16. TORRES Albert (Movistar Team) ( 0 )
16. VILLELLA Davide (Movistar Team) ( 0 )
16. YATES Simon (Team BikeExchange) ( 0 )
16. HEPBURN Michael (Team BikeExchange) ( 0 )
16. JUUL-JENSEN Christopher (Team BikeExchange) ( 0 )
16. KANGERT Tanel (Team BikeExchange) ( 0 )
16. MEYER Cameron (Team BikeExchange) ( 0 )
16. NIEVE Mikel (Team BikeExchange) ( 0 )
16. SCHULTZ Nick (Team BikeExchange) ( 0 )
16. SCOTSON Callum (Team BikeExchange) ( 0 )
16. HINDLEY Jai (Team DSM) ( 0 )
16. ARNDT Nikias (Team DSM) ( 0 )
16. BARDET Romain (Team DSM) ( 0 )
16. DENZ Nico (Team DSM) ( 0 )
16. HAMILTON Chris (Team DSM) ( 0 )
16. KANTER Max (Team DSM) ( 0 )
16. ROCHE Nicolas (Team DSM) ( 0 )
16. STORER Michael (Team DSM) ( 0 )
16. CAMPENAERTS Victor (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. FRANKINY Kilian (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. LINDEMAN Bert-Jan (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. POZZOVIVO Domenico (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. SCHMID Mauro (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. WIŚNIOWSKI Łukasz (Team Qhubeka ASSOS) ( 0 )
16. NIBALI Vincenzo (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. BRAMBILLA Gianluca (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. CICCONE Giulio (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. DE KORT Koen (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. GHEBREIGZABHIER Amanuel (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. MOLLEMA Bauke (Trek - Segafredo) ( 0 )
16. FORMOLO Davide ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. CONTI Valerio ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. COVI Alessandro ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. DOMBROWSKI Joe ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. MOLANO Juan Sebastián ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. RICHEZE Maximiliano ( UAE-Team Emirates) ( 0 )
16. ULISSI Diego ( UAE-Team Emirates) ( 0 )